ВМРО-ДПМНЕ до Костадинов: Економијата две години е на дното 

Од:

Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот континуирано се зголемуваат, економијата две години е на дното, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

„500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија. Стандардот на граѓаните откако СДСМ  е на власт не се подобрува, туку се влошува.

Власта нема план како да ја придвижи државата напред. Само минатата година СДСМ ја задолжи Република Македонија за нови скоро половина милијарди евра, без граѓаните да знаат за што и како се потрошени парите кои ќе ги враќаат идните генерации.

Скоро половина милијарда евра нови задолжувања, а реализацијата на капитални инвестиции минатата година беше на очајни 65%, до сега најниско ниво на реализација, што било која влада го имала.

Наместо раст и развој, имаме само стагнација, немeсто розевите бројки од Бихаќка, СДСМ треба да ја погледне реалноста, во која граѓаните секој ден мака мачат како да го преживеат денот“, се наведува во реакцијата на опозицијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ се менува и отвара шанси за младите

Ана Ололовска

СДСМ: Промените се нова енергија за забрзување на напредокот, во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува

Ана Ололовска

Заев денеска ќе го достави предлозите за нови министри и заменици-министри

Ана Ололовска

ВИДЕО: За потпретседатели на СДСМ се избрани Царовска, Петров, Спасовски, Зекири и Манчевски

Татјана Ташкова

Заев: Доколку постојат докази за незаконско инволвирање во „Рекет“ веднаш да се објават

Татјана Ташкова

СДСМ: Никој не е над законите, истрагата да продолжи онаму каде што водат доказите

Ана Ололовска