ВМРО-ДПМНЕ бара итна владина седница за тутунот, предлага двојно зголемување на субвенциите

Од:

Итна владина седница за усвојување сет мерки кои ќе помогнат да се надмине проблемот со откупот на тутунот, бара пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и предлага двојно зголемување на субвенциите (од сегашните 60, 70 и 80 денари за килограм откупен тутун на 120, 140 и 160 денари), обезбедување дополнителни финансиски средства од страна на државата за откуп на тутунот за кој не се склучени договори, враќање на старото законско решение за да се забрани увозот на тутун, ревидирање на мострите ориентален тутун и постојано присуство на инспектори на пунктовите.

Пратениците од опозициската партија соопштија дека денеска поднеле и Информација до Собранието на Репблика Северна Македонија со цел подетално запознавање на јавноста и решавање на состојбата со која се соочуваат тутунарите.

Тие ја обвинуваат Владата за тоталната негрижа и неспособност, како и за водење уценувачка стратегија.

-СДСМ продолжува со уценувачката и „земи или остави“ погубна стратегија кон тутунопроизводителите. Повторно се изживува со маката и потта на тутунарите, но и дрско го злоупотребува и потценува нивниот труд. Токму СДСМ и Зоран Заев ветуваа и се уште ветуваат висока, сигурна и загарантирана цена на откуп на тутунот, но по којзнае кој пат, бесрамно лажат и си поигруваат со тутунарите наведува пратеникот Петар Ристески во дописот до медиумите.

Би можело да ве интересира

Продолжува амандманската расправа за Предлог буџетот

Џафери: За спротивставување на дезинформациите и говорот на омраза треба промовирање на култура на толеранција и инклузија

Ана Ололовска

Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

Ана Ололовска

Парламентите во Македонија, Србија, Црна Гора и БиХ да донесат законски решенија за новинарите да се третираат како службени лица

А1он

Завршува општата комисиска расправа за буџетот за 2022, од утре ќе се разгледуваат амандманите

Одложени активностите во Собранието поради автобуската несреќа во Бугарија

Ана Ололовска