Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

Од:

На денешната седница, Владата ја донела Уредбата со законска сила за задолжување на државата кај Европската Унија преку инструментот макро–финансиска поддршка за справување со последиците предизвикани од КОВИД-19 пандемијата за време на вонредна состојба.

„Со инструментот Mакро–финансиска поддршка за справување со последиците предизвикани од КОВИД-19 пандемијата на Европската Унија, на Северна Македонија и се одобрени 160 милиони евра за враќањето на одржлива надворешна финансиска состојба и за поттикнување на економските прилагодувања, структурните реформи и преземање соодветни мерки како одговор на економската криза предизвикана од КОВИД-19“, се вели во владиното соопштение.

 

Би можело да ве интересира

1.913 новозаразени, 21 починат пациент

Ана Ололовска

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Ана Ололовска

Пецаков: Се тестирав заради зимување во Банско, немав и сè уште немам симптоми

Маја Илиевска-Пачемска

Градоначалникот Пецаков, позитивен на Ковид-19, се изгушка со половина Охрид, лекарите стравуваат од огромен кластер

Маја Илиевска-Пачемска

11 починати и 2.071 новозаразен од Ковид-19

А1он

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

А1он