Владата предлага намалување на царините за суровини и репроматеријали за домашната индустрија

Од:

Владата на денешната 127-ма редовна седница, со која претседаваше првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ги утврди измените на Законот за Царинската тарифа со кои се предлага намалување на царинските стапки за одредени стоки кои како суровини или репроматеријали се користат во домашната индустрија.

– Со донесување на овој закон всушност ќе се реализира Мерката 17 од петтиот сет економски мерки за ревитализација на економијата во услови на КОВИД-19, како и за поголема усогласеност со Царинската тарифа на Европската унија и во делот на царинските стапки, а притоа имајќи ги предвид и правилата на Светската Трговска Организација, се наведува во соопштението од владината седница.

Би можело да ве интересира

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за позициите во Владата

Катерина Павлова-Николовска

Од владината седница: Динамизирање на соработката и што поскоро одржување на наредната сесија на Стратешкиот дијалог

Ана Ололовска

Владата го утврди Предлог законот кој предвидува казината да бидат оддалечени од училиштата

Ана Ололовска

Влада: Европската комисија со предлог за нова помош до 100 милиони евра за С. Македонија

Ана Ололовска

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

Ана Ололовска

ЗНМ: Односот на владините службеници е цензура