Влада: Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

Од:

Од денеска стапува на сила мерката за намалувањето на ДДВ-то за основните прехранбени продукти од 5% на 0%.

„Со стапувањето на сила на оваа мерка сите маркети кои продаваат леб, брашно тип-400, млеко со масленост од 2,8%, од 3,2 и 3,5% масленост, бел шеќер, сончогледово масло, месо и други кланични производи за јадење, бел ориз и јајца, ќе се издаваат фискални сметки за овие производи со ДДВ од 0%.

Истовремено со оваа мерка ќе се изврши надолен притисок врз малопродажните цени на овие производи со што ќе се делува и на намалување на вредноста на потрошувачката кошница. За позначаен ефект оваа мерка се спроведува паралелно со мерката за замрзнување на маржите кај овие производи“, соопштува Владата.

„Покрај оваа мерка, во пакетот 26-те мерки за заштита на животниот стандард и ликвидноста на компаниите е вклучена и мерката за продолжувањето на примената на повластената стапка од 5% на ДДВ кај електричната енергија кон домаќинствата до крајот на 2022 година, како и мерките за намалени акцизи и ДДВ за горивата со кои во моментов Република Северна Македонија има најниски цени на горивата во регионот.

За Владата животниот стандард на граѓаните е приоритет и со стратегијата која е преточена во 26-те мерки и препораки е целосно насочена кон користење на сите ресурси во поддршка на граѓаните и стопанството во време на криза“, се наведува во соопштението на Владата.

Би можело да ве интересира

Утврдени предлог законските измени за зголемување на сумата на повратот од ДДВ

Ана Ололовска

Замрзнувањето на маржите на одредени производи продолжено до 30 април следната година

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за законите кои ги предложи за намалување на ДДВ и на акцизите

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Ана Ололовска

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он

Владата ги испрати измените на законите за ДДВ и акцизи во Собрание