Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје

Од:

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” Дане Јошев, пренесувајќи ги информациите од вчерашната средба со министерот за земјоделство Арјанит Хоџа и претставниците на другите земјоделски здруженија.

Јошев очекува наредната недела да се одржи нова средба, на која ќе се разговара за откупната цена.

-Бараме, постигнатата цена да биде заштитена со закон и да нема можност одделни винарии да манипулираат со цените. Бараме исто така засилени инспекциски контроли за да нема крадење на вагите и при мерењето на шеќерноста, како и прогласување елементарна непогода поради сушата, истакна Јошев на прес-конференција.

Би можело да ве интересира

Финансиска поддршка за намалување на последиците од корона-кризата за производителите на јаболко, ориз, грозје и вино

А1он

МЗШВ и оризопроизводителите постигнаа договор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев и Хоџа: Со акцијата за пошумување ги обновуваме зелените површини за здрава животна средина

Ана Ололовска

Во Република Српска забранет увоз на грозје од Македонија поради пестициди

Ана Ололовска

Пчелите и медот да бидат заштитени со закон, граѓаните да научат како се препознава вистински мед

Ана Ололовска

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

А1он