Виенски економски форум – нови перспективи за Република Северна Македонија

Од:

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска ќе учествува на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија“.

Делегацијата, во која учествуваат вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, како и министерот за образование и наука Арбер Адеми на формумот, покрај дискусија за можностите за инвестирање во Северна Македонија, ќе остварат и средби со претставници на реномирани австриски компании.

Во Виена, предвидена е средба на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

Би можело да ве интересира

Возобновен Националниот контакт центар за економски мерки, информации на 0800 00 207

Ана Ололовска

Онлајн состанок со германски стопанственици заинтересирани за инвестиции во енергетска ефикасност, инфраструктура, дигитализација и здравство

Ана Ололовска

Битиќи: Словенија е традиционално добар економски партнер, очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот

Ана Ололовска

Битиќи: Националниот развоен план е стратегија за долгорочен развој на земјава

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Еуроникел Индустри, еден од најголемите извозници во земјава бележи растечко производство и во време на ковид криза

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Соодветно ќе одговориме со економски мерки доколку има потреба заради здравствената криза

Ана Ололовска