Виенски економски форум – нови перспективи за Република Северна Македонија

Од:

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска ќе учествува на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија“.

Делегацијата, во која учествуваат вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, како и министерот за образование и наука Арбер Адеми на формумот, покрај дискусија за можностите за инвестирање во Северна Македонија, ќе остварат и средби со претставници на реномирани австриски компании.

Во Виена, предвидена е средба на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

Би можело да ве интересира

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

Елези: Ребалансот на Буџетот најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври

Ана Ололовска

Бектеши и Шаља ќе бараат решение за косовската забрана за увоз на компири и мед

Ана Ололовска

Во БиХ очекуваат економски раст од 3,8 за следните три години

Аргентинскиот министер за финансии поднесе оставка

Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

А1он