(ВИДЕО) Заев: Граѓаните почнаат да ги чувствуваат придобивките на зголемените плати и намалените трошоци

Од:

После 2 и пол години водење на силна и одговорна економска политика, граѓаните почнаат да ги чувствуваат придобивките на зголемените плати и намалените трошоци, порача денеска премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил.

„Ако порано просечната плата растеше за само 800 денари за 2 години, сега за 2 години платите се покачија за 2.300 денари и ќе продолжат да растат уште многу повеќе.

Со новото покачување на минималната плата од 14.500 денари, заедно со субвенционирањето на придонесите за работодавците кои ќе ги покачат платите до 100 евра, очекуваме да дојдеме многу блиску до 30.000 денари просечна плата.

Резултатите во економијата станаа видливи и опипливи. Ќе продолжиме да инвестираме во човечкиот капитал!“, кажа Заев.

Би можело да ве интересира

Ќе влеземе во прочистување на правосудството, нема да влеземе во ветинг, вели премиерот

Ана Ололовска

Заев: Уставниот суд да постапува согласно одлуката на Законодавно-правната комисија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Владата работи на процесот за изработка на стратегија за паметна специјализација за истражување

Ана Ололовска

Поповски: Македонската влада е прва во регионот којашто има стратешки план за борба против лажните вести

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ го повикува Заев да се изјасни за предлогот на Мицкоски

Ана Ололовска

Џафери: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за Протоколот за НАТО треба да се прати до Владата