(ВИДЕО) Трипуновски: Министерството за земјоделство се уште нема утврдено цена за откуп на пченицата

„Жетвата на пченицата е речиси на половина, а МЗШВ се уште нема утврдено цена за откуп. Иако законскиот рок за утврдување на цена е 10 дена пред почеток на жетва, оваа година тоа не е направено.

Имено во услови кога сме на половина реализирана жетва, МЗШВ нема воспоставено систем на организиран откуп на пченицата, за што има законска обврска.

Ги повикуваме Државниот инспекторат за земјоделство, Пазарен инспекторат, Биро за метрологија да излезат веднаш на терен“, рече Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„МЗШВ треба да одговори дали е изготвена динамика на откуп на дневна основа и дали е познат бројот на откупувачи кои ги исполнуваат условите за откуп на пченицата?

Прашуваме зошто ДИЗ дозволува да нема истакнато цена на откупните места, а со тоа директно дозволува да се манипулира со трудот на македонскиот земјоделец.

Димковски, Николовски и Заев ги имаат оставено земјоделците на милост и немилост. Откупната цена ќе биде очајно ниска и под секоја производствена логика.

Во услови кога државата со оптимално производство може да ги покрие сопствените потреби сме доведени во состојба од година во година да ги намалуваме површините под лебно жито.

Оваа година површините со пченица во Пелагонија се намалени за 40% во споредна со минатата година. Доколку вака продолжи овој тренд се доведува во опасност производството воопшто.

Заев не само што нема план како да го унапреди земјоделието, напротив го уназадува веќе трета година по ред.

Зоран Заев е брука за Македонија и за македонскиот земјоделец. Зоран Заев со цела влада треба веднаш и сега да си замине“, изјави Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трипуновски: Власта наместо да ужива во климатизираните кабинети да работи на унапредување на аграрот

Спојувањето на СЈО во ЈО е прифатливо за ВМРО-ДПМНЕ, но не и предлогот Русковска да го води обвинителството

(ВИДЕО) Арсовски: Луѓето вклучени во рекетот ги потпишуваат декларациите за гонење на криминал и корупција

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев се синоним за криминал и корупција

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го претворија СЈО во партиска испостава која служи за собирање на рекет за лично богатење

(ВИДЕО) Ласовска: Која здравствена установа издала боледување на Јанева?

Ана Ололовска