(ВИДЕО) Сугарески: Работодавците и компаниите да не бидат загрижени, не се очекуваат проблеми во исплатата

Од:

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески не очекува никакви проблеми во делот на исплатата на средства кон компаниите.

Како што рече денеска на прес-конференција, тоа и досега не било случај.

-Работодавците и компаниите не треба воопшто да бидат загрижени, бидејќи во буџетот има доволно средства и преку кредитните линии, но се разбира и преку средства од буџетот. Не очекувам во ниеден случај заради средствата кој било проект да биде попречен од она што е согласно Планот за јавни набавки, рече Сугарески, одговарајќи на новинарски прашања откако информира за реализацијата на каиталните инвестиции.


Министерот нема информации дека се отпуштаат градежни работници.

– Знам дека фирмите работат на тоа, можеби некаде со понамалена, позабавена динамика заради целокупната ситуација, меѓутоа немам сознанија дека градежни работници се отпуштаат, истакна Сугарески.

Во однос на акцизата на горивата, потенцира дека зголемувањето за три денари е антикризна мерка, а не мерка за да им се направи дополнителен товар на граѓаните.

– Внесувањето на акцизата не е желба на некого, ниту пркос или надменост што сака Владата да ја покаже. Тоа е неопходност. Цената на нафтата во изминатиот период не се сеќавам да била на пониско ниво. Цената е 20 денари помала од декември, јануари, февруари и дел од од почетокот на март. Не може да стане збор за некаков голем потрес, зголемување. Ако ја гледаме акцизата дополнително како дел од горивото многу јасно е дека нема помала акциза никаде отколку тука. Собраните средства од оваа акциза ќе се користат за граѓаните, здравствените работници, за сите граѓани, за МВР, за сите што се вклучени во борбата со коронавирусот, истакна министерот.

Прашан каков е ставот на ресорното Министерството за најавата за протестот на транспортетите, Сугарески нагласи дека секој има демократско право да протестира и дека нивните барања може да ги достават до Владата.

Би можело да ве интересира

Османи бара да се продолжи рокот за регистрација за гласање на лицата во изолација

А1он

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје и натаму опаѓа

А1он

168 нови случаи на Ковид-19, починале три лица

А1он

Со чаршав низ прозор избегале двајца турски мигранти од државен карантин, едниот позитивен на Ковид-19

Мери Јордановска

Во Свети Николе расте бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски носители

Ана Ололовска