(ВИДЕО) Стојаноски: Концептот на ВМРО-ДПМНЕ е плата од 750 евра преку инвестиции во ИТ индустријата, блокчејн технологијата и дигитализација

Од:

„Концептот на ВМРО-ДПМНЕ е плата од 750 евра преку инвестиции во ИТ индустријата, блокчејн технологијата и дигитализација. Големи плати не се возможни со конвенционален пристап или со фабрики за горење на отпад и полиња со марихуана, туку со инвестиции во напредните технологии, ИТ индустријата и блокчејн“, рече Бојан Стојаноски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

„Нашиот пристап е да ја направиме Македонија привлечно место за ваквите компании од целиот свет, но пред се да ги мотивираме младите да работат на тоа поле, да отвораат старт ап компании и да го освојуваат светот на науката и модерните технологии.

Со инвестиции во ИТ индустријата ќе дојдеме и до повеќе пари во буџетот, што ќе значи и поголеми инвестиции во инфраструктурата, образованието, здравството и другите витални сегменти за државата.

Додека со високите плати ќе ја стимулираме и потрошувачката, што само по себе ќе биде мотор на економијата.

Плата од 750 евра е возможна и ВМРО-ДПМНЕ докажало дека работи и гради.

ВМРО-ДПМНЕ докажало дека го остварува ветеното.

Време е за одговорен пристап. Време е за Македонија за сите луѓе!“, изјави Бојан Стојаноски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кирков: Членови на Управен одбор на ЈП Лајка истовремено даваат и наплаќаат услуги од претпријатието преку други субјекти, ДКСК да реагира

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ја осудуваме злоупотребата на деца во политичка кампања од страна на Шилегов и СДСМ

Ана Ололовска

Мицкоски: Ќе доставиме ново барање за анкетна, со „Северна“, вистината за пожарот во Тетово мора да се дознае

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Ако не е местен тендерот тогаш зошто истата фирма која ја направила реконструкцијата потоа и го добила, и тоа по ставки неколку пати поскапи од до сега

Ана Ололовска

СДСМ: Исплашена од извесниот пораз во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ тера една иста лага со денови

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Скопјани плаќаат поскапа вода за Шилегов и Весковски да можат да си местат на тендери

Ана Ололовска