ВИДЕО: Поддршка од 100 милиони евра од ЕИБ за македонските мали и средни претпријатија

Од:

Нови 100 милиони евра добри земјава од Европската инвестициска банка (ЕИБ) наменети за поддршка на петпријатијатам со договор што беше потпишан денеска.

– Денеска потпишавме исклучително важни договори со ЕИБ со кои се обезбедуваат 100 милиони евра поволни средства за малите и средни претпријатија во Република Северна Македонија или една значајна ликвидносна поддршка за заздравувањето од ковид-пандмеијата. За нашата економија овие средства значат нови вработувања, нови инвестиции, а со тоа и придвижување на економската активност, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими по потпишување на договорот.

Тој оцени дека ова е доказ за две важни партнерства, прво со ЕУ, а потоа и со ЕИБ.

Средствата ќе се пласираат по поволни услови и ќе им бидат достапни на претпријатијата преку деловните банки.

Министерот наведе дека претходните кредитни линии од ЕИБ од 450 милиони евра покажаа добри резултати и со нив се поддржани над 2090 проекти. Од вкупната сума, 75 отсто се за инвестиции и се отворени над 8000 работни места.

Би можело да ве интересира

Јавните финансии и буџетските документи оценети како транспарентни од Стејт департментот

Ана Ололовска

Бесими: Советот за развој на пазарот на капитал фокусиран на Стратегија за либерализација и развој на финансиските пазари

Ана Ололовска

Бесими: Се додека не се донесе законот за намалување на ДДВ, сметките за струја ќе се плаќаат со 18 отсто ДДВ

Ана Ололовска

Таргетираната и привремена поддршка за стопанството и ранливите категории продолжува и годинава

Ана Ололовска

ЕИБ ѝ додели на Србија заем од 200 милиони евра за да ги ублажи последиците од кризата

Жарко Настоски

Бизнис секторот ќе учествува во креирање на наставни програми за студенти

Ана Ололовска