(ВИДЕО) Николовски: Субвенциите за земјоделците овие три години се исплаќаа неселективно и навремено и така ќе продолжат

Од:

Горд сум што бев дел од министерството за земјоделство во период кога се донесоа клучни промени и земјоделците без разлика на партиска припадност, неселективно сите ги добиваа субвенциите навремено, истакна генералниот секретар Николовски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со исплатата на субвенциите на земјоделците во иднина, при неговата посета во Прилеп и прилепскиот регион.

Тој истакна дека законите и календарот на исплата строго се почитуваат и земјоделците може да очекуваат исплата на субвенциите за нивните производи.

Во делот на тутунопроизводството, оваа година можеме да очекуваме рекордна исплата на субвенциите од 32.5 милиони евра, а ако споредиме со исплатата од пред три години од 25 милиони евра ќе видиме значителна разлика. –посочи Николовски.

Би можело да ве интересира

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Ана Ололовска

Димковски: Се слави македонското вино, бренд и белег по кои сме познати и почитувани во светот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повик за капитални инвестиции за планските региони, на располагање 10 милиони денари

Ана Ололовска

Атанасовски од ШП во Кратово се жали на притисоци, Трипуновски бара да тоа да престане

Ана Ололовска

Изнајдено конечно решение за обесштетување од поплавите во 2016 година

Ана Ололовска

Откупот на тутунот за Димковски е при крај, за Трипуновски состојбата на терен алармантна

Ана Ололовска