(ВИДЕО) Маркоска: Економијата е стабилна и развојна, јавниот долг е намален за 4,35 проценти

Од:

„Ефикасните политики на Владата предводена од СДСМ, обезбедуваат македонската економија да биде стабилна, развојна и динамична, да создава услови за економски раст и подобрување на животниот стандард на граѓаните. Целосно е исплатена еврообврзницата од 2014 година, за која државата досега годишно плаќаше 20 милиони евра само за камата“, рече Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ.

„Република Северна Македонија се раздолжи за 500 милиони евра за еврообврзницата, со што државниот и јавен долг само по овој основ се намали за 4,358 процентни поени.

Владата посветено работи за стабилизирање на долгот и негово позиционирање во рамки на Мастришкиот критериум, односно на ниво под 60%.

Буџетот е ликвиден, приходите од почетокот на годината имаат раст од 15,6 отсто во однос на истиот период лани, а расходите се реализираат редовно и навремено.

Официјалните податоци потврдуваат дека економските мерки и политики на Владата предводена од СДСМ ги даваат очекуваните резултати.

Просечната нето плата за мај годинава изнесува 28.721 денари. Таа во споредба со просечната плата од јуни 2017 година, која била 22.808 денари е зголемена за 5.913 денари односно за 25,93 отсто.

Покрај растот на просечната плата, бележиме и раст на извозот, рекордна економска активност и во Индустриските зони и пад на невработеноста на историски најниско ниво.

Продолжуваме со мерки и политики кои градат силна, развојна економија која носи шанса за сите“, изјави Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Исплашена од извесниот пораз во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ тера една иста лага со денови

Ана Ололовска

СДСМ: Неодговорното ВМРО-ДПМНЕ во Собранието упорно блокира се што е во интерес на граѓаните и на државата

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 27 години го уништуваа главниот град, сега немаат понуда па шират лаги за Петре Шилегов

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против се што е во интерес на граѓаните, упорно ги кочи измените за недела неработен ден

Ана Ололовска

СДСМ: Очајнички чекори на ВМРО-ДПМНЕ пред извесниот пораз што им следува во Град Скопје и Карпош

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се уплаши од Законот за потекло на имот затоа што ќе важи и за поранешни функционери

А1он