(ВИДЕО) Костадинов: По 13 години имаме подобрување на кредитниот рејтинг

Од:

„По 13 години, нашата држава конечно има подобрување на кредитниот рејтинг. Ренормираната агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Република Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед.

Уште една потврда за успешноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ“, рече Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

„По години стагнација и сиромаштија, економијата расте и се движи во позитивен правец.

Од – 1,8 во последните месеци од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, за помалку од две години економијата бележи раст од 4,1 отсто во првиот квартал од 2019 година.

За само една година, странските директни инвестиции пораснаа за 260 отсто, што ја прави нашата држава прва во регинот по раст на странски инвестиции.

Тоа е потврдено и во „Извештајот за инвестициите во светот 2019“ на Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој.

Рекордниот износ на странски инвестиции од 624,5 милиони евра во 2018 и активните мерки за вработување, придонесоа стапката на невработеност да падне на историски минимум од 17,8 отсто.

Ова не се само обични бројки, ова се реални позитивни придвижувања на економијата во интерес на граѓаните и државата.

Со извесното членство во НАТО и забрзувањето на интеграцијата во ЕУ, очекувано е позитивните трендови да продолжат, но и дополнително да се интензивираат.

Како одговорна партија, остануваме посветени на реализација на мерките што обезбедуваат економски раст, повеќе инвестиции, намалена невработеност и повеќе пари во секое семејство“, изјави Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Леов: Ја зголемивме минималната плата за 5500 денари, а просечната за над 3200

Ана Ололовска

СДСМ: Седум факти за незаконскиот долг на ВМРО-ДПМНЕ од 400.000 евра, Мицкоски е ист како Груевски

Ана Ололовска

СДСМ: Парите назад кај граѓаните е реален концепт, само со Мој ДДВ се враќаат 3 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Амандманите од ВМРО-ДПМНЕ се нечесна и недржавничка порака, а од ДУИ сериозна причина за размислувања во СДСМ

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Китев: Со противењето на Законот за одбрана, ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека е против НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: И Сиљановска го впери прстот кон Јанушев, Мицкоски да го повика на одговорност за незаконскиот долг од 400.000 евра

Ана Ололовска