(ВИДЕО) Георгиевска: Успешните економски политики на СДСМ даваат резултат, платите и пенизите продолжуваат да растат

Од:

„Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев преку одговорни и невремени економски политики се справува со последиците од коронавирусот и отвора можности за рестарт на македонската економија.

Показател за тоа е и растот на просечната плата кој во ноември 2020 во услови на светска рецесија и пандемија е зголемена за 7 отсто во однос на ноември 2019 година.

И во услови на здравствена и економска криза, не запре покачувањето на пензиите. Пензиите не се намалени, ниту се замрзнати, туку тие со јануарското законско усогласување се зголемени за 1.2 отсто“, рече Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ.

„Паралелно, продолжува и помошта и поддршката за економијата и спас на работните места.

Преку кредитната линија, КОВИД 3 досега, одобрени се бескаматни кредити за 1.276 кредитни барања од компании кои вработуваат 9.450 лица, во вкупен износ од 14,7 милиони евра.

Станува збор за 715 мали компании 475 микро компании 67 трговци поединци и 19 занаетчии.

Владата предводена од СДСМ преку четири пакети економски мерки вредни над една милијарда евра, спаси стотици илјадници работни места и помогна на десетици илјади компании. Во финална фаза е и петтиот пакет мерки наменет за поддршка на граѓаните, на компаниите.

Доказ за успешноста на оваа помош е и податокот што не само што нема намалување туку ппостои и благ раст на бројот на работни места во Технолошко-индустриските развојни зони.

СДСМ како одговорна, државотворна партија останува силно посветена на спас на секое работно места, на помош и поддршка на секој граѓанин, секое семејство

Со одговорни економски политики преземаме крупни чекори рестарт на македонската економија и враќање на претходните стапки на раст“, изјави Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Петровска: Започнува процесот на попишување, секој граѓанин да придонесе за подобра иднина преку учество во пописот

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски не успеа да го заштити криминалот на режимот, правдата е тука, законите важат за сите подеднакво

Ана Ололовска

СДСМ: Економските мерки даваат резултати, просечната плата за три години пораснала за скоро 4.500 денари

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената средба во „Мериот“ за која знаеме е таа на Заев – Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нашите ставови во врска со Бугарија се различни од тие на Георгиевски

СДСМ: Мицкоски и високи претставници на ВМРО-ДПМНЕ често биле во Мериот во последните недели

Катерина Павлова-Николовска