(ВИДЕО) Бесими: Со ребалансот на Буџетот се заштеди на сметка на нов мебел и возила за некои институции

Од:

Нов мебел, возила и реновирање се нештата без кои ќе останат некои институции поради ребалансот на Буџетот.

dobivaj vesti na viber

Буџетот ќе се финансира на стабилна основа, уверува министерот за финансии Фатмир Бесими за ребалансот на Буџетот кој вчера беше усвоен од Владата.

„Во делот на кратење, во сите министерства каде што е констатирано дека има средства, а од аспект на реализација до крајот на годината нема да се реализираат, таму скративме, за да нема нереализирани средства“, рече Бесими, објаснувајќи ја логиката според која се воделе при ребалансот.

Со овој ребаланс на Буџетот се овозможува четвртиот сет на економски мерки за ублажување на ударот од корона-кризата.

„2020 ќе биде запаметена како година која донесе најголема неизвесност во светската економија.

Ниту една земја не остана имуна на влијанието на пандемијата и негативните резултати од Ковид врз општиот начин на живеењето“, рече министерот Бесими.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

Владата го усвои ребалансот на буџетот: Фискален простор за нови мерки, повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

Средба на Бесими со поранешните министри за финансии

Катерина Павлова-Николовска

Бесими: Во време на глобални кризи остануваме посветени на реформската агенда, поддршката од ЕБОР значајна за нашите приоритети

А1он

Бесими – Улман: Швајцарија, еден од најголемите развојни партнери на РС Македонија, се зајакнува економската соработка

Ана Ололовска

МФ: Јавниот долг во услови на криза намален на 57,1% од БДП, на ниво под мастришкиот критериум

А1он