(ВИДЕО) Ацевски: Сите пратеници да го поддржат одложувањето на Законот за трговија на зелените пазари

Од:

Предлогот на пратеничката група на СДСМ и Коалицијата да се одложат спорните одредби од Законот за трговија на зелените пазари за една година, со единствена цел да се најде соодветно и достоинствено решение ќе биде ставено на денешната собраниска седница, рече Костадин Ацевски од СДСМ.

– Верувам дека сите пратенички групи ќе го поддржат овој предлог и преку заеднички консултации со сите засегнати страни ќе дојдеме до одржливо решение во интерес на сите. СДСМ иницираше одложување на спроведувањето на измените, со цел да се овозможи време преку широк процес на консултации и дебата, да се дојде до заедничко решение. По усвојувањето на овие законски измени, како пратеничка група почнуваме процес на консултации со сите засегнати страни, рече Ацевски.

Тој додаде дека инситуциите, продавачите и организаторите на пазарите неопходно е на заедничка маса да дискутираат како да се подобри организацијата на работата на пзарите и да се дојде до решенија со кои ќе се заштитат сите засегнати страни.

– Земјоделците, пензионерите и сите пазарџии да бидат спокојни, ќе се најде решение со кое секој ќе може достоинствено и чесно да си заработи денар плус, но и решение кое ќе обезбеди начин за сузбивање на сивата економија, рече Ацевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Обезбедуваме светски инфраструктурни стандарди за инвеститорите за брз и ефикасен транспорт

Татјана Ташкова

Заев од Битола: Само со мерката „Мој ДДВ“ над 3 милиони евра веќе се враќаат во семејните буџети

Заев во Битола: Прочистување во судството мора да има, да се одвојат чесните од нечесните судии и обвинители

(ВИДЕО) Заев: Скандалот со незаконското финансирање на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ од 400.000 евра мора да се расчисти

Татјана Ташкова

СДСМ: Ништо не го пере ВМРО-ДПМНЕ од фактот дека има незаконски долг од 400.000 евра за кампања, СДСМ нема долг

СДСМ: Растот на извозот од 10,8 отсто потврдува дека економските политики се на прав пат

Ана Ололовска