Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Од:

Стапката на невработеност во Велика Британија на почетокот на годината е најниска од 1974 година, но платите и понатаму заостануваат зад растечката инфлација, покажуваат официјалните податоци на соопшти Канцеларијата за национална статистика (ОНС).

dobivaj vesti na viber

Во првото тримесечје стапката на невработеност се намали на 3,7 отсто, што е најниско ниво од последниот квартал од 1974 година.

ОНС посочува дека првпат имало помалку невработени лица отколку слободни работни места, иако падот на стапката беше поттикнат и од зголемувањето на бројот на луѓе кои го напуштаат пазарот на трудот.

Според ОНС дека редовните плати, без бонусите, во март се намалиле за 2,9 проценти, а инфлацијата беше на највисоко ниво од ноември 2011 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трас: Велика Британија нема да и се приклучи на Европската политичка заедница

Ана Ололовска

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Ана Ололовска

Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Ана Ололовска

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

А1он

Рааб: Поради штрајкот најмногу страдаат оние со најниски примања

Ана Ололовска