Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Од:

Британските железници денеска се речиси во целосен застој поради штрајкот на синдикатите, бидејќи вработените бараат зголемување на платите поради инфлацијата.

dobivaj vesti na viber

Низ земјата денеска сообраќаат само 11 отсто од возовите, а во некои делови на Велика Британија воопшто нема железнички сообраќај.

Еден од синдикатите, кој им се извини на граѓаните за штрајкот, објави дека британската Влада е одговорна за штрајкот „поради предлогот да се укинат некои работни места и да се намалат пензиите и платите“.

Британските домаќинства се соочуваат со инфлација од околу 10 отсто и се загрижени дали ќе можат да ги платат сметките за парно и други сметки оваа зима.

Железничарите, пристанишните и поштенските работници, адвокатите и градските чистачи од јуни организираат штрајкови со барања за повисоки плати во услови на криза со зголемените трошоци за живот.

Штрајкови на железницата и лондонското метро се закажани за и за следната недела.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Офват: Сè повеќе луѓе во Англија и Велс тешко ги подмируваат сметките за вода

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во брзата помош во Англија и Велс

Ана Ололовска

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа од 800 луѓе

Ана Ололовска

Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив