Утврдена највисока трговска маржа за аргуми, ќе важи до крајот на вонредната состојба

Од:

На 10 отсто е утврдена највисоката трговска маржа за трговските друштва и трговците поединци кои учествуваат во трговскиот ланец во трговијата на големо со аргуми, а до 15 отсто во трговијата на мало. Највисоката трговска маржа на стоките ќе важи до завршувањето на траењето на вонредната состојба, а влезе на сила од вчера.

-Во „Службен весник на РСМ” бр. 79/20 е објавена измена на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука се определува највисоката трговска маржа како посебен услов во трговијата со аргуми свежи или сушени и тоа: портокали, мандарини, клементини, грејпфрут и лимони, со тарифен број 0805, информира Економско правен консалтинг ФВ.

Највисоката трговска маржа за трговските друштва и трговците поединци кои учествуваат во трговскиот ланец во трговијата на големо, како што истакнуваат тие, се утврдува во вкупен износ до 10 отсто, односно до 15 отсто во трговијата на мало и ќе важи до завршувањето на траењето на вонредната состојба.

Оваа одлука влезе во сила на 26 март 2020 година.

Би можело да ве интересира

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот: „Размислете дали да патувате“

А1он

Нови 155 заболени од Ковид-19, починати се две лица

А1он

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он

Во Геријатриската болница во Ѓорче кластер со 17 заразени со коронавирус

А1он

Починатиот 22-годишен пациент од Ковид-19 имал Даунов синдром

А1он

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1он