Утре итен состанок на еврорупата за Грција

Од:

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел.

dobivaj vesti na viber

Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека тоа претставува позитивен чекор во преговорите.

„Еврогрупата побара од институциите (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) да го анализираат новиот предлог и заедно со грчките власти да изготват листа на приоритетни дејствија, со цел до крајот на неделава да се постигне конечен договор за планот за реформи“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

По двете несреќи со мигранти во Грција, Мицотакис ја повика Турција да соработува

А1он

Ердоган: Немаме за што да разговараме со Грција

Ана Ололовска

Иконому: Турција сноси одговорност за несреќите со мигрантите

Ана Ололовска

Во две несереќи со мигранти во Грција загинаа 17 лица, десетици се исчезнати и над 80 спасени

А1он

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција, намален бројот на починати

А1он

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска