Унца злато до крајот на годината ќе чини 1.400 долари

Од:

Цената на унца злато до крајот на годината би требало да достигне до 1.400 долари, што се должи на помалку агресивната политика на американската Управа на федерални резерви (Фед) за каматните стапки и долгорочната глобална неизвесност, оценуваат експертите за тој благороден метал.

Мартин Хаксли од сингапурската компанија „ИНТЛ ФЦСтоун“ вели дека цената на златото долго се движела од 1.217 до 1.330 долари, но дека тоа би моќело да се смени.

– Можеме да очекуваме дека златото ќе се тргува по таа цена во слендите месеци. Но, во втората половина од годината можеме да очекуваме зголемување на цената, која до крајот на 2019 година ќе достигне 1.400 долари, појаснува тој.

Би можело да ве интересира

Раст на цената на златото

А1он

Златото достигна највисока вредност во однос на еврото

Цената на паладиумот го надмина златото

Ана Ололовска

Цената на златото на шестгодишен максимум

Ана Ололовска

Рекордна цена на златото во последните пет години

Ана Ололовска

Купувањето злато од Русија е „лош знак” за светскиот мир