УЈП од утре ќе прима странки од 8:00 до 14:00 часот

Од:

Управата за јавни приходи (УЈП) од утре го продолжува работното време од 8:00 до 14:00 часот за прием на странки во регионалните дирекции, одделенијата и шалтерите, информираат од УЈП.

– Причина за оваа одлука на Управата за јавни приходи во услови кога во земјата е прогласена вонредна состојба поради коронавирусот Ковид-19, е да им излезе во пресрет на сите оние обврзници кои се најпогодени од последиците од коронавирусот и на кои им е потребно уверение за платени даноци и придонеси, што ќе им послужи пред Развојната банка на Северна Македонија, велат од УЈП

Оттаму апелираат даночните обврзници наместо да доаѓаат лично во Управата за јавни приходи да го поднесат барањето за издавање на уверение на линкот е-Даноци.

Би можело да ве интересира

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Кристијан Ландов

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

Ана Ололовска

Од денеска работодавачите може да поднесуваат барања за финансиска поддршка за мајската плата

А1он

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Ана Ололовска

Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Ана Ололовска

На крај на месецов истекнува рокот за Годишната даночна пријава

Ана Ололовска