УЈП бележи намалување на наплатата на даноците од 6,7 проценти

Од:

Управата за јавни приходи (УЈП) бележи намалување на наплатата на даноците од 6,7 проценти. Намалување има речиси кај сите даноци, освен кај данокот на личен доход кај кој има повисока наплата од 1,8 проценти споредено со јуни 2019 година.

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска на прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање информира дека вкупниот даночен приход во јуни изнесува 5.240.928.514 денари.

Намалување од 17,3 проценти има кај данокот на добивка што, според Лукаревска, можеби се должи на предвремената наплата на овој данок од страна на одредени даночни обврзници.

– Намалувањето произлегува од пониската наплата на месечните аконтации на данокот на добивка што може да е резултат на предвремените уплати на месечните даночни биланси кај определен број на даночни обврзници, рече Лукаревска.

Одредено намалување има и кај данокот на додадена вредност, односно нето приходот е намален за 7,5 проценти, а бруто приходот за 1,7 проценти во споредба со јуни лани.

Би можело да ве интересира

Објавена листата на фирми што зеле државна помош, а не им платиле на работниците

А1он

Фирмите побарале и добиле пари од државата, вработените не ги добиле платите, испратени опомени

Ана Ололовска

Над 700 фирми добиле поддршка од државата за исплата на плата, но не ги дале парите на вработените

Ана Ололовска

УЈП: Од 12 јуни повратот на ДДВ раздвоен, за домашни 20, за странски 10 отсто, можни промени во пресметката за второто тримесечје

Ана Ололовска

УЈП: 55.000 работодавачи ја искористиле финансиската поддршка за исплата на плати

А1он

Се заокружи второто тримесечје на Мој ДДВ за 2020, исплатата ќе се врши во август

Ана Ололовска