УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена на повисокиот лимит по корисник

Од:

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во Сл.весник на РСМ бр.65/2023 објавен на ден 23.03.2023 година.

-Ова значи дека сите корисници на МојДДВ ќе треба да ја преземат новата верзија на апликацијата од Playstore, Appstore и Huawei appgallery. Измените веќе се видливи во апликацијата МојДДВ во верзијата 2.1.6., наведува УЈП.

Исплатите со зголемен максимален износ од 2 100 денари по корисник за скенираните фискални сметки во првото тримесечје од годинава ќе се реализираат во мај.

Според УЈП, во моментов апликацијата МојДДВ ја користат 523 673 граѓани, a бројот на нови корисници секојдневно расте. Од почетокот на мерката до денеска, кај граѓаните се вратени близу шест милијарди денари.

Би можело да ве интересира

Предупредувачки протест за повисоки плати на вработените во УЈП

Катерина Павлова-Николовска

УЈП: Рокот за потврда или корекција на годишната даночна пријава за 2022 година е 31 мај

Ана Ололовска

Во февруари 12 556 работници не добиле плата, а во март близу 32.000

УЈП: Рокот за поднесување на ДДВ-04 пријави продолжен до 28 април

УЈП со апел до граѓаните: Не отворајте СМС пораки кои повикуваат на задолжителна пријава од УЈП

Ана Ололовска

Пазарниот инспекторат со полиција и УЈП ќе проверува дали пазарџиите ги замрзнале цените

Орце Костов