Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Од:

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот за економија Крешник Бектеши.

dobivaj vesti na viber

„Со четвртиот сет мерки најавивме уште поддршка за туристичко усгостителскиот сектор. Почнуваме со реализација на 5 мерки кои се директна поддршка за угостителскиот сектор и туристичките работници. Ова ќе биде значајна поддршка за компаниите кои со пандемијата беа директно погодени“, рече Бектеши.

Заинтересираните за мерките ќе може да аплицираат на платформата „Дома си е дома“ до 27 ноември, а помошта ќе биде исплатена до крајот на годината.

„Очекувам максимално искористување на мерките и постигнување на посакуваните ефекти, заджување на работните места.

Ги повикувам сите туристички работници и угосители да аплицираат, а Министерството за економија веднаш ќе ги обработи апликациите со цел средствата да бидат исплатени“, рече Бектеши.

Лиценцираните туристички водичи ќе добијат грантови во износ од три просечни плати, односно по 65 илјади денари за секој туристички водич кој поради пандемијата не можел да се бави со дејноста.

Една од мерките е враќање на уплатената такса за привремен престој за 2019 година за сите угостителски објекти.

„Со цел поддршка на хотелиерството за време на кризата, предвидено е враќање на угостителската такса за 2019 година на сите објекти за гостување“, рече Бектеши.

Министерството има обезбедено 460 милиони денари, 7,5 милиони евра за реализација на сите 5 мерки.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Со новиот Правилник за обновливи извори создадовме услови секое домаќинство и деловен субјект да може да постави фотоволтаик

Средба Бектеши- Ибрахимај: Со зголемување на соработката помеѓу Македонија и Албанија до полесно надминување на кризата

А1он

Бектеши: Носиме мерки за заштита на граѓаните, но одредени општини ја злоупотребуваат електричната енергија на товар на домаќинствата

А1он

Влада: Економските мерки поттикнаа раст на индустриското производство за 6,3% во февруари

А1он

Бектеши: Има доволна количина брашно, нема простор за паника кај граѓаните за непотребно купување

Аркан Керим е нов претседател на Tуристичко-угостителска комора

А1он