Убер пријави загуба од 5,2 милијарди долари

Од:

Убер вчера информира за загуба од 5,2 милијарди долари, што предизвика експресен пад на вредноста на нивните акции на Вол Стрит. Компанијата со седиште во Сан Франциско, исто така, соопшти дека нејзините приходи биле под очекуваните.

Американската компанија соопшти дека поголем дел од оваа огромна загуба им се припишува на надоместоците поврзани со трошоците на акциите.

Убер Еатс, одделот за испрака на храна, меѓутоа, забележал раст на приходите, додека главниот бизнис на компанијата се забавил.

Генералната директорка на Убер, Дара Кошровшахи, изјави дека смета оти 2019 година ќе биде нивната најголема инвестициска година и дека во 2020 и 2021 година ќе се види дека загубите за намалуваат.

Би можело да ве интересира

Боинг со загуба од речиси 5 милијарди долари поради приземјувањето на „737 Макс“

Татјана Ташкова

Убер во минус милијарда долари

“Убер“ исплаќа бонуси за таксистите во висина од 300 милиони долари

Гигантите „Тесла“, „Убер“ и „Спотифај“ со намалени профити

Ана Ололовска

„Убер“ доби дозвола да продолжи со работа во Лондон

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимката од автономното возило на „Убер“ кое прегази пешак

Наум Локоски