Туристичките водичи повторно ќе алармираат за ситуацијата во која се наоѓаат

Од:

Туристичките водичи и придружници кои поради ситуацијата со КОВИД-19 неколку месеци не ја извршуваат својата дејност, а голем дел од нив не остваруваат и дополнителни приходи, денеска на прес-конференција ќе информираат за актуелната состојба во која се наоѓаат.

Водичите ќе укажат и на важноста од изготвување протоколи за работа.

На прес конференцијата ќе се обратат претседателот на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници (МАТВП), Димитар Кавраков и потпретседателот Елвир Садиковиќ.

Пред една недела, Асоцијацијата пристапи во Сојузот на стопански комори (ССК) и јавно побара помош од државата за надминување на корона кризата. Туристичките водичи се пожалија дека трпат големи загуби поради откажаните аранжмани. Предлозите за нивно вклучување во економските мерки се официјално доставени до надлежните институции.

Би можело да ве интересира

Заев: Поддршката на туризмот даде одлични резултати, годинава предвидени 31.000.000 денари

Ана Ололовска

И оваа година ваучери за одмор за вработените со ниски приходи

Ана Ололовска

Ќе ја искористи ли годинава максимално Попова Шапка масовната посетеност

Ана Ололовска

Туристичките водичи бараат да им се регулира статусот, се сретнаа со министерката Шахпаска

Жарко Настоски

ВИДЕО: По празните улици за дочекот на 2021, раздвижено на кејот во Охрид

Кристијан Ландов

Попова Шапка и Брезовица ќе привлекуваат туристи како заеднички скијачки центар

Ана Ололовска