Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Од:

Турција воведе дополнителни царински тарифи до 30 проценти за увоз на повеќе од 800 производи, вклучително и земјоделска машинерија.

Минатата недела, Анкара објави дополнителни царински тарифи за увоз на десетици производи, вклучувајќи машини за миење садови, замрзнувачи, накит, музички инструменти и санитарни производи.

До 30 септември, увозот на тие производи ќе има дополнителни царински давачки, со стапка до 30 отсто, а потоа и до 25 проценти.

Турција денеска најави дополнителни царински тарифи во висина до 30 отсто на увоз на некои градежни алати, некои челични и железни производи, резервни делови што се користат во автомобилскиот сектор, телевизори и широк спектар на други производи.

Новите тарифи, по септември може да се намалат до десет процентни поени и нема да важат за увозот од земји со кои Турција има договор за слободна трговија.

Владата на Турција може да ги искористи новите тарифи за да го спречи растот на дефицитот на тековната сметка.

Би можело да ве интересира

Сеизмолог предупредува на можен катастрофален земјотрес во Истанбул

А1он

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска

Борел: Односите со Турција во моментов не се добри

Ана Ололовска

Мицотакис: Грција најкатегорично ја осудува одлуката на Турција да ја претвори Света Софија во џамија

Ана Ололовска

Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

А1он

Музејот Аја Софија повторно ќе стане џамија

А1он