Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари

Од:

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска попладнево се сретна со претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски. Тема на денешната средба, која се оствари на покана на министерката Тренчевска, беше разговорот за владиното ветување за покачување на минималната плата. Министерката посочи дека Владата останува посветена на заложбата за зголемување на минималната плата.

dobivaj vesti na viber

Таа информираше дека социјалниот дијалог со сите засегнати страни во општеството, претставници на работодавачите и работниците продолжува. Целта е изнаоѓање на најодржливо решение за сите отворени прашања.

„Заложбата на Владата е зголемување на минималната плата на 18.000 денари што е можно побрзо во текот на оваа година. Порастот на минималната плата ќе продолжи во текот на целиот мандат и до крајот ќе изнесува 20.000 денари. Ние како Влада и како министерство постојано работиме на унапредување на работничкиот статус. Го цениме трудот на работниците особено во услови на светска економска и здравствена криза и токму затоа согледувајќи ја економската состојбата на граѓаните, покачувањето на минималната плата е и повеќе од потребно. Затоа мора да има такво покачување, особено ако се знае дека тие предизвикуваат и спирално зголемување на сите плати и во приватниот и во јавниот сектор“, рече Тренчевска.

На средбата стана збор и за правото на регрес за годишен одмор – К15 за работниците при што беше истакната целта на Владата, тие да имаат исти права. Тренчевска посочи дека Владата е отворена и подготвена на дијалог преку кој ќе се дојде до најсоодветното решение.

Министерката истакна дека закажаната средба со владините претставници и Сојузот на синдикати е одложена поради физичкото отсуство на владините функционери, заради одржување на меѓувладина седница во Софија, Р.Бугарија. Како и дека средбата е предвидена да се одржи на 31 јануари.

Би можело да ве интересира

Тренчевска: Апликацијата Сиборд претставува унапредување на инклузијата на децата со попреченост уште од најраната возраст​

А1он

МТСП: Започнува интезивна работа на новиот Закон за работни односи

А1он

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Ана Ололовска

Тренчевска: Социјалната заштита е високо на нашата агенда, грижата за граѓаните е наш приоритет

Ана Ололовска

Првомајски работнички протест: Повисоки плати од утре, не сме ви робови седум дена во неделата

Катерина Павлова-Николовска

Тренчевска: Неопходен е ефикасен социјален дијалог за унапредување на безбедноста и здравјето при работа

Ана Ололовска