Тендерската постапка за ХЕЦ Чебрен влегува во втора фаза

Од:

Владата на деншната седница ја разгледа и усвои Информацијата за усвојување на тендерска документација за втора фаза во постапка за доделување на концесија за користење на вода за производство на електрична енергија од хидроелектрични централи на Црна Река, соопшти Прес-службата на Владата.

dobivaj vesti na viber

– Согласно резултатите од првата фаза, 9 од 10-те пријавени компании ги исполнија условите од претквалификацијата и со тоа се стекнаа со право да достават на понуди за втората фаза, велат од Влада.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Со браната „Конско“ обезбедуваме одржливо земјоделство за зголемено домашно производство на храна

Ана Ололовска

На малите хидроелектрани им биле уплатени 41 милион евра повеќе поради повластени тарифи

Ана Ололовска

Девет компании се во трка за инвестирање во „Чебрен“, ЕСМ ќе учествува со 30%

Ана Ололовска

Девет од пријавените 10 конзорциуми се квалификуваа за втората фаза за ХЕЦ Чебрен

Заев уверен дека тендерот за ХЕЦ „Чебрен“ овој пат ќе успее

Жарко Настоски

ВИДЕО: Објавен јавен повик за изградба на ХЕ Чебрен по пат на јавно-приватно партнерство

Ана Ололовска