Свинското нема да поскапи за Велигден и Први мај

Од:

Цената на свинското месо на македонскиот пазар нема да се зголеми за Велигден и Први мај, објави Групацијата на одгледувачи свињи.

Според Ефтим Шаклев од Групацијата, производителите сакаат македонските граѓани претстојните празници да ги поминат релаксирано и со богата трпеза. Цената не ја зголемуваат и покрај тоа што во соседните земји и во земјите на ЕУ порасна за минимум 30 отсто.

-Зголемувањето на цената на европскиот пазар за минимум 30 отсто се должи на големата побарувачка на свинско месо од Кина. Штом има побарувачка, расте и цената, изјави Шаклев.

Тој засега не открива дали по празниците ќе има поскапување, само вели дека договори ќе има.

Производителите остануваат на барањето за декларацијата на месото во угостителските објекти и продавниците, а своите решенија заедно со Организација на потрошувачи ќе ги презентираат по претседателските избори.

Би можело да ве интересира

Африканската чума во Бугарија нема да ја зголеми цената на свинското месо

Бугарите нема да се „гостат“ со македонско јагнешко за Велигден

Ана Ололовска

Од 1 мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

Ана Ололовска

Европски суд: Халал месото не може да добие лого на органска храна

ВИДЕО: Домашните капацитети за месни преработки со поголема искористеност и извоз

Ана Ололовска

Полско расипано месо откриено во уште две земји на ЕУ

Ана Ололовска