Светските берзи се нестабилни, растат ризиците од рецесија

Од:

На светските берзи владее несигурност бидејќи поради високата инфлација централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки, што може да доведе до забавување на економскиот раст, па дури и до рецесија, што не е во корист на поризичните инвестиции.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела порасна за 1,15 отсто, на 29.634 поени, додека S&P 500 падна за 1,55 отсто, на 3.583 поени, а индексот Nasdaq за 3,1 отсто, на 10.321 поени.

Во текот на неделата овие индекси значително флуктуираа. На почетокот на неделата тие значително паднаа, за кон средината на неделата силно да пораснат.

Но, нивниот раст, се чини, беше само последица на техничка корекција по долгорочен пад, бидејќи апсолутно нема причина да се купуваат акции.

Во четвртокот беше објавено дека потрошувачките цени во САД пораснале за 0,4 отсто на месечно ниво во септември, а за 8,2 отсто на годишно ниво, што е малку повисоко од очекувањата на аналитичарите.

Бидејќи инфлацијата продолжува да се движи околу највисоките нивоа во последните 40 години, очекувањата на пазарот не се променети.

Така, сепак се проценува дека ФЕД ќе ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени на дводневната седница на 1 и 2 ноември, четврта сесија по ред.

И покрај ова, во четвртокот берзанските индекси скокнаа за повеќе од 2 отсто.

Имајќи предвид дека ништо значајно не е сменето во очекувањата во однос на инфлацијата, каматните стапки и економијата, повеќето аналитичари овој скок го објаснија како техничка корекција.

„Инвеститорите оценија дека податоците за посилна инфлација во САД не ги поништуваат очекувањата за остар пад на потрошувачките цени во иднина. Тоа можеби е точно, но сè уште е многу неизвесно колку брзо овие цени ќе паднат. За ФЕД, тој пад треба да биде значителен. Падот, на пример, од 6 на 4 проценти не е доволен. Банката на федерални резерви сака да биде сигурна дека основната стапка на инфлација ќе падне кон целта од 2 проценти, а има уште долг пат да се помине“, вели Родриго Катрил, стратег во NAB.

По скокот во четвртокот, веќе во петокот берзанските индекси на Волстрит ги загубија сите претходни добивки.

Инвеститорите во наредните недели ќе се фокусираат на деловните резултати на компаниите и банките. Сезоната со квартални резултати започна со извештаите на неколку големи банки во петокот.

Поради високата инфлација, зголемувањето на каматните стапки и забавувањето на економскиот раст, очекувањата се значително намалени во последните месеци.

Така, аналитичарите во истражувањето на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во третиот квартал е зголемена за 3,6 отсто во однос на истиот период лани.

На почетокот на јули, пак, очекуваа зголемување на платите за повеќе од 11 отсто.

И на повеќето европски берзи цените на акциите пораснаа минатата недела. Додуша, лондонскиот FTSE индекс ослабе за 1,9 отсто, на 6.858 поени, но франкфуртски DAX порасна за 1,3 отсто, на 12.437 поени, а париски CAC 1,1 отсто, на 5.931 поен.

На берзата во Токио, пак, индексот Никеи ослабе за 0,1 отсто, на 27.090 поени.

Би можело да ве интересира

Светските берзи растат четврта недела по ред

Доларот зајакна во однос на еврото, падна цената на нафтата

Доларот падна на најниско ниво од почетокот на септември

Доларот нагло падна, пораснаа цените на нафтата

Доларот ослабе, цените на нафтата пораснаа

Светските берзи паднаа втора недела по ред