Светската банка одобри над 720 милиони долари помош за Украина

Од:

Светската банка одобри околу 720 милиони долари заеми и помош за поддршка на украинската Влада во исполнување на основните потреби на нејзините граѓани погодени од војна.

dobivaj vesti na viber

Извршниот одбор на Светска банка вчера одобри дополнителен пакет за поддршка кој вклучува дополнителен заем од 350 милиони американски долари и гаранции од 139 милиони долари. Банката, исто така, започна мобилизација на грант од 134 милиони американски долари и паралелно финансирање од 100 милиони долари. Вкупно станува збор за 723 милиони долари.

– Групацијата на Светска банка презема брзи активности за поддршка на Украина и нејзиниот народ кој се соочува со насилство и екстремни услови предизвикани од руската инвазија, изјави претседателот на оваа финансиска институција Дејвид Малпас.

Тој истакна дека „ова е прв од многуте чекори што ќе ги преземеме за да помогнеме во решавање на далекусежните последици што оваа криза ќе ги има за украинскиот народ и економијата“.

Светската банка во наредните месеци ќе подготви пакет за поддршка на Украина во вредност од три милијарди долари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

Бундестаг: За Украина „Холодомор“ беше трауматично поглавје во историјата

А1он

ВИДЕО: Се шири лажна снимка во која се тврди дека Украинците во Катар го користеле нацистичкиот поздрав

А1он