Светската банка му одобри на Јемен помош од 150 милиони долари

Од:

Светска банка одобри 150 милиони долари помош за Јемен со цел да се подобри пристапот на населението до основната здравствена заштита, храна, вода и хигиена, пренесува Бета.

Од почетокот на граѓанската војна во оваа земја во 2014 година, неколку десетици илјади луѓе починаа, а милиони се раселени.

Јемен е една од најсиромашните земји каде што огромното мнозинство од населението зависи од меѓународната помош. ОН сметаат дека земјата ја има најтешката хуманитарна криза во светот.

Според Светска банка, до крајот на минатата година во Јемен починале 233.000 лица, од кои половината од нив поради недостиг на храна и пристап до здравствена заштита.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Десетици јеменски бунтовници убиени во близина на Мариб

А1он

Најмалку 200 загинати во судирите меѓу јеменските владини сили и бунтовниците околу Мариб

А1он

Јемен: Најмалку девет лица загинаа во експлозија на аеродромот во Аден

Ана Ололовска