Светска банка: Состанокот на Г7 ќе се фокусира на помошта за Украина

Од:

Министрите за финансии на Групата седум најразвиени земји ќе се состанат во вторник за да разговараат за итна помош за Украина, објави претседателот на Светска банка Дејвид Малпас.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за Си-Би-Ес, тој ја нарече неодамнешната руска инвазија „трагедија“ не само за Украина и нејзините соседи, туку и за Русија, каде приходот по глава на жител е намален под оној на Кина.

Според него, изгледите за скок на цените на нафтата и храната предизвикани од конфликтот носат „голема загриженост“.

Малпас рече дека финансиските санкции наметнати од западните земји на Русија – особено исклучувајќи некои руски банки од меѓубанкарската платформа SWIFT што ја олеснува трговијата со други земји – „ги погодуваат банките во Русија, но очигледно не и индустријата за нафта и гас“.

Малпас додаде дека „ако успеат да ја спречат работата на централната банка на Русија, тоа навистина ќе има ефект врз Русија и (нејзините) луѓе“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Украинската амбасада во Загреб доби крвав пакет со животински очи

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Поради сомнителна пратка опсада околу украинскиот конзулат и во Чешка

А1он

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он