Светска банка: Пад од 20 отсто на дознаките од странство поради пандемијата

Од:

Пандемијата на новиот коронавирус доведе до отпуштање на голем број работници кои живеат и работат во странство, а последиците веќе ги чувствуваат нивните семејства кои зависат од парите што им ги испраќаат.

Светската банка проценува дека вредноста на дознаките од странство ширум светот ќе падне за 20 проценти оваа година.

Се проценува дека најсиромашните луѓе во светот кои живеат со парична помош од роднини од странство, ќе бидат лишени од околу 100 милијарди долари, јави Си-Ен-Ен.

За споредба, падот на вредноста на дознаките од странство заради светската економска криза во 2009 година беше пет проценти.

Би можело да ве интересира

Филипче: Светска банка го одобри проектот за брз одговор на Ковид-19, со флексибилни услови

А1он

Светска банка одобри заем од 500 милиони евра за Хрватска

Ана Ололовска

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Заменик-министерката за финансии ги блокира средствата од Светска банка за квалитетен третман на пациентите со Ковид-19

А1он

Влада: Димитриеска-Кочоска и понатаму одбива да го потпише договорот за заемот од Светска банка

А1он

Светска банка: БДП на Србија годинава ќе забележи пад од 2,5 проценти

А1он