Светска банка ќе го презентира полугодишниот извештај за земјите од Западен Балкан

Од:

Светска банка денеска ќе го презентира полугодишниот економски извештај за земјите од Западен Балкан.

Ова е 15-то издание од серијата извештаи за состојбата на економиите во земјите од Западен Балкан – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија.

Во Скопје, извештајот ќе го претстават Галина Андронова Винчелете, менаџер на секторот за макроекономија, трговија и инвестиции во Светска банка, Сања Маџаревиќ – Шујстер, виш економист за Западен Балкан и Бојан Шимбов, економист од Канцеларијата на Светска банка во Скопје.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Законот за енергетска ефикасност отвори можност за поефикасно јавно осветлување во општините

Ана Ололовска

Стапи во сила новиот Закон за енергетска ефикасност

Ана Ололовска

Светска банка: Доколку Кипар се обедини, доходите ќе се зголемат за седум отсто

Ана Ололовска

Објавен огласот за јавно-приватно партнерство за изградба на гасоводната дистрибутивна мрежа во државата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска, Жбогар и Мантованели во Демир Капија: Со вложување во туризмот го развиваме локалниот економски развој

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Колкава е вредноста на најбогатите луѓе во светот споредено со Македонија и соседните земји?

А1он