Светска банка и додели на Албанија 1,2 милијарди долари за следните пет години

Од:

Светска банка ќе ја поддржи Албанија со 1,2 милијарди долари во следните пет години, јави ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Светска банка.

Парите се доделуваат како дел од „рамковното партнерство“ за финансирање на проекти за поддршка на стремежот на Албанија за постигнување на остварлив раст и интегрирање во Европската унија.

Рамковното партнерство е поврзано со стратешките цели на банката, вклучително борбата со сиромаштијата и е насочено кон обезбедување на буџетска и финансиска стабилност во Албанија, како и стимулирање на растот на приватниот сектор и подорбрување на управувањето во јавниот сектор на економијата, се наведува во соопштение на Светска банка.

Би можело да ве интересира

По првпат во Албанија трицифрена бројка новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Пратеникот во албанскиот Парламент Стерјовски бара да се уважи извештајот на Народниот правобранител за малцинствата

А1он

Мета: Во Северна Македонија постои клима на безбедност и демократија

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 × 2 =