„Сведмилк“, наскоро во рацете на турски „Суташ“

Од:

„Суташ“, фирмата лидер за млеко и млечни производи во Турција, наскоро ќе ја преземе фабриката за млеко и млечни производи „Сведмилк“ во Скопје.

Од есен ќе почне и производството, а ќе бидат вработени 100 лица, а со комплетирање на инвестициите бројката на ново бработени ќе биде 250.

„Целта ни е да ги зголемиме пазарите во Македонија и во околните земји и да ја покачиме потрошувачката на млеко и млечни производи во регионот со иновациите кои ние ќе ги претставиме за индустријата “, најави Мухарем Јилмаз, претседателот на Групацијата „Суташ“.

„Суташ“ ќе се шири и во Албанија и во Косово, како и на пазарите во Европа.

Во Македонија ќе се примени интегралниот работен модел „Од трева до софра“ кој претставува гаранција за природноста и квалитетот на производите на „Суташ“, и овозможува директно вработување на околу 4.ооо лица.

Би можело да ве интересира

Заев: Секоја криза е шанса, затоа планираме големи проекти

Жарко Настоски

ВИДЕО: Инвестиции од повеќе од осум милијарди евра, најави премиерот Заев за следните шест години

Ана Ололовска

Чекаме важни европски пари за обнова на економијата по ковид-кризата, вели Заев

Жарко Настоски

„Гересхајмер“ отвори фабрика во Бунарџик, инвестиција од 25 милиони евра и 400 работни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Дрекселмајер“ отвора нова производствена линија во Кавадарци и нов производствен погон во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

Ана Ололовска

1 comment

koki 08/06/2012 - 14:51 at 14:51

bravo,dokazana turska firma so dolga tradicija koja nema da zapre samo so mlekara tuku ke prodolzi da investira vo Makedonija so sto ke usreki nekolku stotici semejstva,kako novi vrabotuvanja taka benefit ke imaat i stocarite vo Makedonija

Reply

Leave a Comment

18 + five =