СУТКОЗ: Кризата поминува, работници во угостителството нема

Од:

Ситуацијата во угостителскиот сектор, што го доживеа најголемиот удар за време на пандемијата е алармантна. На компаниите од угостителството и туризмот им недостигаат 50 проценти од потребниот кадар, пред сè келнери, рецепционери, готвачи и помошници готвачи, покажуваат резултатите од интерната анкета која била спроведена од една од коморите, информира Синдикатот на угостителство и туризам.

Од Синдикатот велат дека предупредиле уште на самиот почеток на здравствената криза дека оние работодавци кои не ги почитуваат работниците и ја злоупотребуваат состојбата нема да бидат толерирани.

– Сведоци сме како работодавците од овие сектори бараат работници и се жалат, па им порачуваме на тие газди сами да си работат или да им се извинат на работниците, да ги вратат и платат согласно работното место кое го работат со коефициентите за плата пропишани во Колективниот договор за угостителство и туризам, за да се спаси туристичката сезона, велат од Синдикатот за угостителство и туризам.

Според податоците на СУТКОЗ, од почетокот на кризата некои податоци говорат дека од четири илјади до 20 илјади вработени го напуштиле угостителскиот сектор.

СУТКОЗ ги охрабрува вработените во овие сектори да ги пријават сите прекршувања на работничките права до СУТКОЗ и ССМ, со цел навремена интервенција.

Би можело да ве интересира

Непроменети цените на угостителските услуги во јуни во однос на мај

Ана Ололовска

Бектеши: Се реализираат сите мерки од шестиот пакет, угостителите може да аплицираат согласно критериумите

Ана Ололовска

Угостителските услуги во мај поскапеле за 0,3 отсто

Ана Ололовска

НУК со барање до Владата да бидат опфатени сите угостители со финансиската поддршка

Ана Ололовска

6.000 кафеани, барови и дискотеки ќе добијат државна помош

Жарко Настоски

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

Ана Ололовска