Субвенциите за туризмот ќе бидат исплатени следната или најдоцна наредните две недели

Од:

Завршени се сите процедури во однос на апликациите за субвенциите во туризмот. Тие што не се исплатени, ќе бидат префрлени следната или најдоцна наредните две недели, рече денеска министерот за економија, Крешник Бектеши.

-Зборувам за сите тие што ги исполнуваат условите согласно објавениот повик во рамки на шестиот пакет мерки, рече Бектеши, одговорајќи на новинарски прашања на настанот по повод 27 Септември, Светскиот ден на туризмот.

Според него, Министетството ќе проодлжи со мерките за поддршка на туризмот.

-Затоа бараме од сите чинители да придонесат со нивни предлози и барања, да кажат што е за нив најдобро во пост-КОВИД периодот.

Претходно, Владимир Граматиков од Сојузот на стопански комори (ССК) потврди дека имало административни пречки во доделувањето на субвенциите.

-Во комуникација со Министерството за економија се обидовме да ги откриеме пречките. Се надеваме дека субвенциите ќе бидат исплатени и дека се ќе биде во ред, истакна Граматиков.

Би можело да ве интересира

Почна аплицирањето за субвенции за произведени и предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети

Ана Ололовска

Јаневски: Конкуренцијата е голема, мора да го прилагодиме туризмот за да не заостанеме

Ана Ололовска

Единаесет руски тур-оператори ќе лансираат програми за зимски туризам во Македонија

Ана Ололовска

Стопанска комора: Македонскиот туризам со најслаби бројки во регионот, закрепнување најрано во 2023 година

Ана Ололовска

Во Галичник одбележан Светскиот ден на туризмот

Ана Ололовска

Ќе се дигитализира секторот туризам

А1он