Субвенции за автомобили ќе нема, средствата се насочуваат во мерки што даваат најдобар резултат

Од:

Средства за субвенции за купување возила што беше најавено за следната година, во буџетот не се предвидени. Работна група што била формирана и го разглеудвала ова прашање одлучила средствата да се алоцираа таму каде ќе дадат најдобар ефект.

Ова го соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата за проектот „Купи куќа, купи стан“, најавувајќи дека наскоро ќе биде соопштено повеќе за Законот за данок на моторни возила кој е усвоен од Владата и за други мерки што се во насока на намалување на аерозагадувањето.

-Беше разговарано, и одлучено дека приоритет на Владата е средствата да бидат алоцирани онаму каде ќе дадат најдобри резултати. Таа мерка беше дебатирана, имаше работна група што беше формирана и средствата се алоцирани за да го дадат најдобриот ефект, изјави министерката, додавајќи дека целта е средствата на граѓаните насочени преку кој било проект да го дадата најдобриот резултат.

Таа додаде дека аерозагадувањето е еден од приоритетите на Владата и дека во буџетот има повеќе мерки што се вградени во најразлични министерства.

-Програмата во Владата е 100 милиони, во Министерството за животна средина има 70 милиони што се повеќе за 20 милиони од минатата година, за субвенции за инвертери што треба да започне и се предвидени 620 милиони денари и во Министерството за економија за субвенциите за вградување плински уреди за што се предвидени 18 милиони денари и на ова го додаваме и новиот закон за данок на моторни возила во насока на намалување, за кое данокот ќе се определува по однос на вредности по однос на загадувањето, како и гасификацијата 1,1 милијарда денари. Ова се мерки што се вградени во буџетот, потенцира министерката Ангеловска.

Би можело да ве интересира

Ангеловска: Започна поврат на ДДВ кон граѓаните и ќе продолжи и следните денови

Ана Ололовска

Ангеловска: Амандманите да се предлагаат анонимно – битна е содржината, не политичката партија

Ана Ололовска

МФ: Нето повлекувањето преку ДХВ е намалено за 40% во однос на 2012-2016 година

Ана Ололовска

Ангеловска: Бројките и резултатите покажуваат дека годината е економска

Ана Ололовска

Од 6-8 декември саем „Купи куќа, купи стан“, проектот продолжува и догодина

Ана Ололовска

Преку МојДДВ #МојаНаграда 3.852 парични награди, од кои две премии по 50.000 евра

Ана Ололовска