Струјата се продава за над 200 евра мегават/час во речиси цела Европа

Од:

Речиси во цела Европа цената на струјата надмина 200 евра за мегават/час, покажуваат податоците на платформата Енерџилајв на вчерашното затворање на европските енергетски берзи. Зделките имаат датум на испорака до денеска.

Најскапа струја денеска има во Грција – 241,3 евра за мегават/час. Потрошувачите во Романија и Унгарија плаќаат 228,79 евра за мегават/час.

Најевтина струја повторно има во Полска – 116,28 евра за мегават час. Следува Шпанија со 180,57 евра за мегават час. Во Португалија енергичната енергија сега се продава за 180,88 евра за мегават/час.

Тоа се единствените земји во Европа каде цената денеска е под 200 евра за мегават/час.

Би можело да ве интересира

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

Без струја дел од жителите на Сопиште

Ана Ололовска

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

А1он

Владата обезбеди дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза

А1он

Владата донесе одлуки за реализација на мерките за справување со енергетската криза

Ана Ололовска

ЕСМ: Одлуката на РКЕ е на линија со нашите заложби корекцијата на цената да биде едноцифрена

Ана Ололовска