Строго ограничено рекламирањето на обложувалници и на казина во Шпанија

Од:

Шпанската Влада донесе одлука за драстично намалување на рекламирањето на спортски обложувачници и коцкање во медиумите и на интернет, со цел да се спречат социјалните проблеми предизвикани од зависноста од коцкање, особено кај младите.
Регулативата забранува рекламирање на обложувачници и игри на среќа на телевизија и радио, освен помеѓу 01.00 и 05.00 часот и целосна забрана за рекламирање на интернет и социјалните мрежи.
Указот ќе стапи на сила веднаш штом ќе биде објавен во Службен весник.
Јавните личности, почнувајќи од спортски sвезди, повеќе нема да можат да се појавуваат во рекламирање за обложување и коцкање, додека обложувачници повеќе нема да можат да спонзорираат натпревари или клубови, иако тие имаат „многу важна улога“ во тоа.
За непочитување се предвидени казни до милион евра.

Би можело да ве интересира

Пожари во Шпанија и Германија, суша во Италија

Ана Ололовска

Шумски пожари и рекордно високи температури во Шпанија

Ана Ололовска

Луѓето од осум села во Шпанија евакуирани поради шумски пожари

А1он

Судир на воз и локомотива во Шпанија, 22 повредени

Ана Ололовска

ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

А1он

Евакуирани 3.000 лица поради голем пожар во Шпанија

Ана Ололовска