Стопанска банка продолжува со извршување на редовните банкарски активности

Од:

Стопанска банка ад Скопје денеска соопшти дека како независно правно лице кое работи во рамки на македонската законска регулатива целосно почитувајќи ги мерките на Народната банка на РМ, продолжува со извршување на редовните банкарски активности, при што сигурноста и стабилноста на депозитите останува на највисоко ниво.

dobivaj vesti na viber

– Високата капитална и ликвидносна позиција на Банката, која е изградена во досегашниот период како гарант на сигурноста и стабилноста на Банката, ќе биде зајакната со најавената одлука за зголемување на капиталот за дополнителни 35 милиони евра. Со тоа Банката продолжува да биде еден од основните столбови на банкарскиот систем и економијата во земјата, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

МБА: Банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите потребите на граѓаните

Ана Ололовска

Виза и Мастеркард ги блокираа картичките на санкциониарните руски банки

А1он

Депозитите растат и во услови на криза, шалтерите и експозитурите ќе останат уште долго време

А1он

Депозитите во бугарските банки достигнуваат 100 милијарди лева

А1он

Во банки и штедилници ќе може и со пасош и потврда од МВР дека е поднесено барање за лична карта

Ана Ололовска

Шпаркасе Банка Македонија и Охридска банка споени во една банка

Ана Ололовска