Стојаноски: Ребалансот на Буџетот не е за граѓаните, туку за власта да продолжи да краде и да прави предизборен поткуп

Од:

Во услови на пандемија имаме најголем Буџет, а ниту едно евро нема за капитална инвестиција. Во наредните шест месеци граѓаните нема да добијат ниту еден километар автопат, ниту ќе се гради болница, училишта, спортски сали и слично, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски на собраниската дената за ребаланс на Буџетот за годинава.

Стојаноски посочи дека се вкалкулирани поскапување на електричната енергија 12,5 проценти со нивелација на ДДВ и граѓаните ќе почуствуваат недомаќинско работење.

„Граѓаните ќе плаќаат поскапо гориво, ќе се воведат нови даноци, ќе има покачување на посточките како ДДВ и на други даноци“, рече Стојаноски.

Оттука, додаде тој, ќе има само осиромашување на граѓаните и намалување на животниот стандрад.

„На граѓаните ќе им останат само поскапувањата, сиромаштијата, а власта ќе прави мегаломански буџети за предизборен поткуп и за овие од елитата од власта да продолжат со кредење додека цел свет кажува дека Македонија напредува само во корупција“, заклучи Стојаноски.

Би можело да ве интересира

Повеќе пари за здравството, капитални расходи, економијата и граѓаните со усвоениот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Пратениците петти ден расправаат за за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Петти ден општа расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Четврти ден општа расправа за ребалансот на Буџетот

Ана Ололовска

Поцкова: Иако се прави и ребаланс на Буџет, пари за здравството нема, а истото функционира на основ на донации

Ана Ололовска

Ристески: Со овој ребаланс на Буџет власта ќе ја задолжи државата и граѓаните со нови 200 милиони евра

Ана Ололовска