Стапката на невработеност во Еврозоната се зголеми на 7,4 проценти

Од:

Стапката на невработеност во еврозоната се зголеми за 0,1 процентни поени во мај, што се должи на рестриктивните мерки поради пандемијата на коронавирус, јави ДПА.

Бирото за статистика на Европската унија, Евростат, денеска соопшти дека невработеноста во 19-члената евро-зона се зголемила на 7,4 отсто во мај – од 7,3 отсто во април.

Стапката на невработеност во пошироката Европска унија исто така се зголеми за 0,1 процентни поени на 6,7 отсто во мај.

„Рестриктивните мерки поради Ковид-19, што се применуваат од март 2020 година, предизвикаа нагло зголемување на бројот на побарувања за бенефиции за невработеност ширум ЕУ“, се вели во соопштението на Евростат.

Би можело да ве интересира

Невработеноста во Еврозоната се зголеми на 7,9 проценти

Ана Ололовска

БДП во еврозоната со пад од 14,4 отсто

Ана Ололовска

Голема побарувачка за кредити во еврозоната

Ана Ололовска

ЕК предвидува намалување на овогодинешното БДП на Еврозоната за 8,7 отсто

Ана Ололовска

Лагард: Најлошото помина, подгответе се за втор бран

Ана Ололовска

Рекорден пад на индустриското производство во Европа во април

Жарко Настоски