Станува критично: Се повеќе Австријци не можат да си ги платат сметките

Од:

Зголемувањето на цените и се поскапиот живот им создава проблеми на се поголем број Австријци, а веќе 14 отсто од австриските граѓани веќе не се во можност да ги плаќаат сите свои сметки.

dobivaj vesti na viber

Во август, според проценките, инфлацијата изнесуваше 9,1 отсто и за првпат по 12 месеци стагнира на многу високо ниво, по долгиот тренд на постојан раст.

Истражувањето спроведено од Асоцијацијата на австриски трговци покажува дека 83 отсто од Австријците се загрижени поради порастот на цените.

Посебно е алармантно што се повеќе не можат да ги платат сите сметки.

Така, 18 отсто од Австријците велат дека веќе не можат редовно да ги плаќаат ратите од кредитот, а 14 отсто тврдат дека не можат да ги платат сите достасани сметки.

Огромното мнозинство Австријци, односно 75 отсто, моментално купуваат поевтини намирници, а 19 отсто се ограничуваат на купување само неопходни за живот.

Истражувањето покажува дека 52 отсто од Австријците изјавиле дека квалитетот на нивниот живот се влошил во споредба со времето пред бранот на поскапувања.

Што се однесува до заштедите, Австријците штедат, на пример, избегнувајќи одење во ресторани (53 отсто), но и во ноќни клубови (42 отсто), кина (41 отсто).

Што се однесува до купувањето, 41 отсто истакнуваат дека штедат при купување облека, а 34 отсто не купуваат мебел или украси.

„Поштедливиот пристап на граѓаните го чувствуваат пред се рестораните и трговците со стоки кои не се од конфекцискиот сектор“, посочува претседателот на Здружението на трговци Рајнер Веил.

Тој посочи дека истражувањето покажува колку е критична состојбата, а резултатот е двојно зголемување на бројот на стечајци.

„Доколку владата не постапи итно, до 6.000 трговци ќе ги затворат своите продавници до крајот на годината“, предупредува Вил.

Би можело да ве интересира

Во Австрија поради високата инфлација ќе се зголемат платите на политичарите

А1он

Поради штрајк во прекин железничкиот сообраќај во Австрија

А1он

Австрија се противи на проширувањето на Шенген зоната со Хрватска, Бугарија и Романија

Катерина Павлова-Николовска

Србија, Унгарија и Австрија со заеднички полициски сили кон Северна Македонија ќе ја штитат Европа од мигранти

Ана Ололовска

Во Австрија вакцинирале со погрешни дози вакцини против коронавирус

Австријците се против зголемување на буџетот за одбрана

А1он